Την Κυριακή 3 Μαρτίου 2024 η ομάδα ρομποτικής του σχολείου μας συμμετείχε στον 10ο Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής STEM που διοργάνωσε ο Οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, Επιστήμης, Τεχνολογίας & Μαθηματικών STEM education. Ο διαγωνισμός διεξήχθη στις αίθουσες του Πειραματικού Γυμνασίου και Λυκείου του Πανεπιστημίου Πατρών και συμμετείχαν σχολεία από την Δυτική Ελλάδα. Το θέμα του διαγωνισμού ήταν «Μεσόγειος θάλασσα Πηγή Ζωής και Πολιτισμού» και η ομάδα μας παρουσίασε την εργασία τους που ήταν ένα Βιοκλιματικό σπίτι. Η παρουσία της ομάδας μας ήταν άψογή και οι μαθητές έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και παρουσίασαν την εργασία στους κριτές με παρά πολύ ωραίο τρόπο. Οι μαθητές που συμμετείχαν στην ομάδα ήταν οι: Βαρζώκας Θοδωρής, Κωνσταντινίδης Κωνσταντίνος, Κωνσταντοπούλου Ισαβέλλα, Μηχανός Γιώργος, Παύλου Αλέξανδρος και Φουρναράκη Αγγελίνα και ο υπεύθυνος εκπαιδευτικός της ομάδας ήταν ο κ. Μηχανός Παναγιώτης.

Από admin